خورشید خانوم
« قبلی | صفحه اول | بعدی »

May 20, 2005


قبلا که خبر رای گيری سازمان گزارشگران بدون مرز رو برای انتخاب بهترين وبلاگ مدافع آزادی بيان نوشتم، از وبلاگ خودم اسمی نياوردم. اما تو اون مطلب نوشته بودم که چرا هر کدوم از کانديداهای ديگه به نوعی شايسته اين جايزه هستن (که شايد بغضی از دليل هايی که آوردم اصلا به آزادی بيان ربط نداشت!). خودم هم برای انتخاب يک نفر واقعا مردد بودم ولی آخر سر با اطمينان به کسی رای دادم که برای دفاع از وبلاگ نويسان زندانی و آزادی اشون بيشتر از بقيه (به نظر من) زحمت کشيده بود و حداقل برای من کارش به دفاع از آزادی بيان ربط بيشتری پيدا می کرد تا بقيه.


دليل اينکه از خودم اسمی نياوردم، اصلا شکسته نفسی نبود. البته که آدم خوش خوشانش می شه تو يه رای گيری اينجوری برنده شه. ولی خب از طرفی خودم می دونستم که اصلا حتی کانديد شدن حق من نيست، چون من اساسا کار خاصی تو وبلاگم برای دفاغ از آزادی بيان نکرده بودم و هر کاری هم که کردم کپی پيست کردن و اطلاع رسانی و لينک دادن به کارهای بقيه بوده، اگر کاری هم در زمينه دفاع از آزادی بيان کرده باشم خارج از وبلاگ خورشيد خانوم بوده، و اصولا ترجيح می دم بيشتر در مورد گل و بلبل بنويسم تو وبلاگم، و از طرفی ديگه به همون دليل طرف اول! می دونستم که شانس زيادی هم ندارم!


و خب البته واضح و مبرهن است که دچار سوزش شديدی شدم وقتی که با اين ذهنيت، يکی دو نفر فرمودن که فلانی داره خودش رو به آب و آتيش می زنه که برنده شه! و کمی هم از دست سازمان گزارشگران بدون مرز عصبانی شدم که با من قبلش تماسی نگرفته بودن. چون ظاهرا با بعضی وبلاگ ها تماس گرفته بودن و کانديد شدن منوط به قبول خود کانديدا ها بوده و من نفهميدم چرا با من تماسی نگرفتن. (البته باز هم انکار نمی کنم که از اينکه من رو هم انتخاب کرده بودن خوش خوشانم شده بود!)


حالا همه اين صغری کبری ها رو چيدم که شايد پيش داوری ها رو نسبت به اين نامه ای که اين زير برای سازمان گزارشگران بدون مرز نوشتم کمتر کنم. دليل اينکه اين نامه رو نوشتم اصلا اين نيست که فکر کرده باشم کسی اصلا ممکنه به من رای داده باشه! دليلش اين نيست که بخوام ثابت کنم انتخاب وبلاگ من اصلا درست بوده از اول و ببينين من چه مدافع خوبی هيستم. دليلش هيچ چيزی به جز اين نبوده که وقتی عليداد بهم ايميل زد و اين پيشنهاد رو داد، فکر کردم کار خوبيه و شايد به آزادی مجتبی کمک کنه. به همين دليل هم ازش خواستم خودش پيشنهادش رو تو وبلاگش بنويسه و من از روش کپی کنم. هم من و هم عليداد می دونستيم که چون مدت هاست وبلاگش رو آپ ديت نکرده، تعداد بازديد کننده هاش کمه و فکر کرديم که با گذاشتن اين مطلب تو وبلاگم به بيشتر ديدنش کمک می کنيم. همين!


کلاغ سياه عزيزم به مطلب خوبی اشاره کرده تو وبلاگش که ما هم داريم باز از اين کارهای مصلحتی انجام می ديم. اين رو کاملا قبول دارم. ولی خب اصلا اساس اين رای گيری مگه غير از مصلحته؟ اصلا انتخاب يه همچين موضوعی برای انتخاب وبلاگ ها، يعنی دفاع از آزادی بيان، خودش يه کار سمبليک و مصلحتيه. فکر نمی کنم سازمان گزارشگران بدون مرز اين رای گيری رو به خاطر چيزی به جز يه کار مصلحتی در دفاع از آزادی بيان تو بلبشوی دستگيری وبلاگ نويس ها انجام داده باشه. برای همينه که فکر می کنم حالا که يه کار مصلحتی داره صورت می گيره، (چه اين کار رو بپسنديم چه نپسنديم و چه به ماهيت اين کار انتقاد داشته باشيم چه نداشته باشيم) پس حداقل مصلحتش رو تکميل کنيم. وگرنه اگه به من باشه، هيچوقت همچين رای گيری راه نمی اندازم. از روز اول هم با انتخاب وبلاگ های برتر غير تخصصی مخالف بوده ام و خواهم بود!! فکر می کنم "آزادی بيان" و مخصوصا دفاع از اون، اون هم در مورد پديده ای مثل وبلاگ که هزارجور ماهيت و تعريف مختلف می تونه داشته باشه، از اون چيزايی يه که قابل اندازه گيری و انتخاب و غيره نيست. يه جورايی انتزاعيه.


اميدوارم ساير وبلاگ نويس های منتخبی که دوست ندارن تو اين حرکت شرکت کنن، که کاملا هم حق دارن، از اين حرکت بقيه کانديدا ها ناراحت نشن. به هر حال اين انتخاب مصلحتی بايد به مصلحتی ترين شکل ممکن انجام بشه تا ماهيت و اعتبار مصلحتی خودش رو نقض نکنه! دوستای عزيزی که زندان کشيدن اين چند مدت، اميدوارم فکر نکنن که اين کار يعنی بی اهميت شمردن سختی هايی که کشيدن، مطمئن باشين هر کدوم از شماها هم اگه هنوز اون تو بودين، همين کار رو در مورد شما هم می کرديم. کار ديگه ای که از دستمون بر نمی آد...


***


مطلب زيتون در مورد شمردن رای هاش برای مجتبی
نامه هاله سرزمين آفتاب به سازمان گزارشگران بدون مرز در همين باره
نامه شبح به سازمان گزارشگران بدون مرز
نامه قاصدک در همين رابطه
نامه فرهاد رجبعلی (وب نامه)


بقيه کانديد ها هم يا می تونن خودشون يه نامه بنويسن، يا از نامه ای که شبح نوشته استفاده کنن. 

RSS Feed
Add to Google Reader or Homepage