خورشید خانوم
« قبلی | صفحه اول | بعدی »

September 7, 2005


تولد وبلاگ سلمان، يکی از بهترين وبلاگ های فارسی، مبارک. وبلاگ سلمان يکی از اون معدود وبلاگ هايی بوده که تمام مطالبش رو از اول تا آخر خونده ام، و به دوستی مجازی با سلمان افتخار می کنم. نوشته هاش پر از فکره. به مسائل مختلف، حتی اونايی که به نظر ما شايد پيش پا افتاده بياد عميق نگاه می کنه و خيلی موقع ها نگاهش متفاوته. تو دوران انتخابات خيلی مطالب خوبی نوشت، دغدغه های جالبی داشت، و حيف که مطلب های خوبش تو کوران بزن بکش های انتخاباتی - وبلاگی زياد ديده نشد يا لينک داده نشد، حتی خودم هم آخر يادم رفت به اون مطلب ها لينک بدم، اونقدر که مشغول جواب دادن کامنت ها شده بودم.


***


بعضی از وبلاگ نويس های عزيز دارن سالگرد تولد وبلاگ سلمان ر وبه عنوان سالگرد تولد وبلاگ های فارسی جشن می گيرن. حسين هم وقتی راهنمای ساختن وبلاگ ها رو درست کرد اون روز رو به عنوان سالگرد وبلاگ ها پيشنهاد داد. يادمه همون موقع من هم يه شوخی بی مزه کردم و گفتم چون روز بعدش زن ها هم شروع به وبلاگ نويسی کردن، اون روز رو هم به عنوان جشن تولد وبلاگ های زن ها اعلام کنيم. البته قصد من فقط سر به سر گذاشتن دوستای آنتی فمينيستمون بود و گرنه خودم می دونستم حرفم چقدر چرنده! يادمه که سال اول انتشار اون راهنما من هم سالگرد وبلاگ ها رو تبريک گفتم. ولی دو سال بعد رو بی خيال شدم. سالگردهای تولد وبلاگ خودم رو هم تقريبا بی خيال شدم. واقعيتش اينه که سالگرد گرفتن برای وبلاگ خودم و کلا سالگرد وبلاگ نويسی برام چندان مهم نيست. به نظرم اين پديده خيلی نا متمرکزه، خيلی تعريف های مختلف داره، و خيلی آدم های مختلفی وبلاگ می نويسن که نه تنها از اين سالگردها خبر ندارن و حسين درخشان و سلمان رو نمی شناسن، اصلا نمی دونن چجوری وبلاگ ها تو ايران اومدن و چه سيری رو طی کردن. يادمه تو فستيوال زنان دو سال پيش، دو تا از مدل های شوی لباس وبلاگ داشتن، و اصلا اسم هيچکدوم از وبلاگ نويس هايی که ما می شناسيم و سايت های معروف به گوششون نخورده بود. اصلا نمی دونستن وبلاگ نويسی چه مفهومی داره. يه فضايی داشتن که مثلا توش شعر می نوشتن يا خاطره. هردوشون هم يادشون رفت آدرس وبلاگ هاشون رو برای من ايميل کنن. خلاصه که من فکر می کنم اين کاميونيتی که ما داريم و مجموعه ای از لينک های گوشه وبلاگمونه و همه تا حدودی هم رو می شناسيم چند هزار تا بيشتر نباشه، و می دونيم که تعداد وبلاگ های فارسی خيلی خيلی بيشتر از اين حرفاست. و برای همين حس می کنم سالگرد وبلاگ فارسی معنی زيادی نداشته باشه. می دونم که حرفم مخالف های زيادی داره، حتی از الان جمله های بعضی مخالف ها رو هم می تونم تصور کنم که چی باشه، ولی خب اين نظر منه. يعنی اصولا جشن تولد وبلاگی برام خيلی مفهموم خاصی نداره.


اما


وبلاگ سلمان برام خيلی مهمه، و کاملا می شه تصور کرد که آدمی به دقيقی سلمان که خيلی عميق و جهانی فکر می کنه اولين وبلاگ فارسی رو شروع کرده باشه به نوشتن. و خوشحالم که هنوز می نويسه.


و


اين مساله رو هم هيچوقت يادم نمی ره که حسين چه کار مهمی کرد با درست کردن اون راهنمای ساختن وبلاگ ها و درست کردن اون چند تا قالب اوليه فارسی. اون راهنما به حدی ساده بود که حتی منی که نمی دونستم دو تا صفحه اکسپلورر رو می شه کوچيک کرد و کنار هم بازشون کرد هم تونستم وبلاگ درست کنم! (من راهنما رو زدم روی فلاپی و بردم پرينت گرفتم و گذاشتم جلوم و از روش قدم به قدم وبلاگ درست کردم.) هميشه هم گفتم زندگی من با وبلاگ نويسی خيلی تغييرات مثبت کرد. اصولا آشنايی با دنيای اينترنت (که اون رو هم مديون نوشته های ساده حسين تو روزنامه های خدا بيامرز اون موقع می دونم) و دنيای وبلاگ ها ديد من رو نسبت به دنيا عوض کرد و من از اين دانشگاه آن لاين خيلی چيزا ياد گرفتم و خيلی دوستای خوبی پيدا کردم.


و


يادم نمی ره که احسان و نيما و پرشين تولز و گردون و نويد و نويد اسپ سوار و ماهنامه دنيای کامپيوتر و ارتباطات و پرشين بلاگ و هاله و اين اواخر بلاگفا و بقيه بچه های فنی که اونقدر خوشبختانه زياد هستن نمی تونم اسم همشون رو بيارم چقدر به گسترش اينترنت و وبلاگ و بهتر شدن وبلاگ ها و سايت های ايرانی کمک کردن. در واقع خيلی هاشون در بعضی موارد کارهای بيشتری هم از حسين انجام دادن.


و خلاصه اينکه، شخصا ترجيح می دم به جای بحث و فکر در مورد انتخاب روزی برای سالگرد وبلاگ ها، در مواقع مختلف کارهای خوبی که شده رو ياداوری کنم و قدر شناس باشم و يادم بمونه که به چه آدم هايی مديونم، و يادم بمونه که هميشه بايد تلاش کنم و مواظب باشم که جانب انصاف رو رعايت کنم. هرکسی هم حق داره هر روزی رو که دلش می خواد جشن بگيره. هر گروهی هم. جشن همه کسايی که جشن می گيرن هم مبارک!


***


و راستی، آقا جان اصلا چه سالگردی، چه کشکی و چه پشمی وقتی اينترنت تو ايران وحشيانه فيلتر می شه؟! آهای بچه های فنی که اينقدر هندونه! گذاشتم زير بغلتون، خلاقيتتون رو به کار بندازين و يه فکری بکنين. کسی نمی خواد دنبال ايده P2P بره برای خلاص شدن از شر فيل ترينگ؟ 

RSS Feed
Add to Google Reader or Homepage