خورشید خانوم
« قبلی | صفحه اول | بعدی »

August 9, 2008


بازی وبلاگی برای اعتراض و اطلاع رسانی در باره لایحه خانواده


نمی دونم چرا اینقدر وبلاگ های کمی درباره این لایحه خانواده نوشتن. خودم هم البته حسابی گند زدم و هیچی تو وبلاگم ننوشتم ولی جاهای دیگه مشغول یه کارای دیگه ای بودم در همین رابطه. به هر حال این لایحه مشکلات زیادی داره که یک عالمه نقد در موردش نوشته شده در چند وقت اخیر.


این لایحه در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شده و این هفته می ره به صحن مجلس. شیرین عبادی تهدید به تحصن دربرابر مجلس کرده. گروه های زنان اختلافات رو کنار گذاشتن و در اعتراض به این لایحه ائتلاف تشکیل دادن. مجموعه ای از مطالب در این باره رو در وبلاگ ائتلاف گروه های مختلف زنان می تونین ببینین.


خود لایحه رو اینجا می تونین مطالعه کنید. گروه میدان زنان قسمت های مشکل دار رو مشخص کردن. اینجا هم شونصد مقاله میدان در نقد لایحه رو می تونین مطالعه کنین.


این برنامه این هفته لوا زند در رادیو زمانه هم خیلی برنامه خوبی است چون هم با حقوق دان ها صحبت کرده و هم با مردم عادی و یک نمونه کوچکی نشون داده از اینکه چطور این لایحه می تونه رو زندگی زن ها تاثیر بذاره.


در وبلاگ لایحه یک بروشور برای اطلاع رسانی و آگاه سازی قرار داده شده که می تونید پرینت کنید بین مردم پخش کنین.


من دارم می رم تو جاده امشب و سه روز تو راه خواهم بود و هیچ دسترسی به اینترنت نخواهم داشت بعدش هم که اونور اسباب کشی دارم و تا بشینم سرجام باید سه روز پشت سر هم کار کنم. برای همین اصلا نمی رسم دیگه کاری کنم.


ولی، پیشنهادم به شما اینه که بعد از مطالعه و آگاهی پیدا کردن از قضیه، یک بازی وبلاگی راه بندازین برای اطلاع رسانی و اعتراض به این لایحه که هم ضد زن هست و هم ضد مرد و به هیچ عنوان به برابری در خانواده کمک نمی کنه. می تونید مثلا ماده های مختلفش رو نقد کنید و یا مثال بزنید از ماجراهایی که در خانواده های مختلف دیدید و غیره.


برای شروع من یه عده رو دعوت می کنم امیدوارم پی قضیه رو بگیرن وقتی برگشتم! الان هرکی به ذهنم رسید که آدرسشون رو راحت می تونستم درآرم تایپ کنم نوشتم به خدا ترتیب خاصی هم نداشت. خیلی لطف می کنین روی من رو زمین نندازین!


پرستو، زیتون، آسیه، پرگاس، میرا، حوا، نازلی، کلنگ، کل گروه تی آی (قدرت خودتون رو نشون بدین!) آقای هرمس محترم روی من رو زمین ننداز این گروهت رو بجنبون!، آزادنویس، کتی، لوا، معصومه، لیلا، نسرین، عطا، جوانه ها، مهشید زنانه ها، پویا، شیما، فرناز (کجایی؟)، انار، مینو، جمهور، کمانگیر، فهیمه، جادی، حقوقدان پاریسی، مریم اینانا، نازخاتون، زن زمینی، وحید و نیک آهنگ.
Comments

بازي ؟

sia | August 9, 2008 7:38 PM


خودم خودمو دعوت کردم و نوشتم خورشید خانوم

مرجان | August 10, 2008 10:23 AM


سلام


با گزارشی مفصل از نشست موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها به روزم...

mohammad | August 11, 2008 5:07 AM


اینا اومدن مثلا از خانواده حمایت کنند و ازدواج رو تروبج کنند گند زدند به همه چی رفت کدوم جوون می تونه با این اوضاع اقتصادی خونه کرایه کنه و ازدواج کنه که بخوان دومی رو هم براش تسهیل کنندو آقایون فکر خودشون بودند جاده رو واسه خودشون می خوان صاف کنند......

پرنیان | August 11, 2008 6:00 AM


به نظر من در شرایطی که دو انسانِ در تعامل (مثل یک زوج همسری) از حقوق برابر برخوردار نباشند، نه فقط شخص با حقوق کمتر مورد ظلم قرار می گیره و شاید استثمار می شه، بلکه به شخص با حقوق بیشتر هم ظلم شده، چون وظایف و مسئولیت های مساوی با حقوق اطلاق شده بهش بیش از حد توان «انسانی» اش خواهد بود و این موضوع باعث کمرنگ شدن رگه های «انسانیت» و بروز جامعه ستیزی در اون فرد می شه. این یک مساله بدیهیه به نظرم، که داره لا به لای چند تا تیکه ورق داره گم می شه. می گم «انسانی» چون انسان ها از نظر من خمیر مایه یکسانی دارند؛ یعنی نیازها و توانایی شون در برآوردن اونها. اما مسائلی مثل فیزیک بدنی، عرف یا مذهب باعث جدا شدن برخی حقوق و وظایفشون می شه و نه تمامشون.

اگر در خانواده ای بار مالی خوانواده بر عهده مرد باشه (تا مردی بتونه تمکن مالی پیدا کنه و بره زن دیگری بگیره)، طبعا بیشتر بار تصمیم گیری های غیر مالی و تربیت فرزندان بر دوش زن می افته. توی این خانواده اگر امنیت روانی برای زن فراهم نشه زن از تصمیم گیری درست سرباز می زنه و اگر هم «فداکاری» کنه و سعی کنه همسر خوب و مادر خوبی باشه (که کمی خنده داره اما بازهم من نمونه اش رو به چشم دیده ام)، فشار روانی زیادی به اون زن تحمیل خواهد شد. اصولا زن وقتی ازدواج می کنه با این پیش فرض وارد خونه اش نمی شه که استثمار شده. یا اصولا خیلی از زن ها ازدواج نمی کنند که شکمشون رو سیر کنند.

من مردهای دو زنه ای مشمول این لایحه دیدم، یعنی با عقاید مذهبی، تمکن مالی و حتی سابقه انقلابی و شاید پست دولتی، و از وضع خوانوادگی شون تا حدودی خبر دارم. چیزی که از زندگیشون دیدم اینه که: 1. این خونواده ها هرگز مسیر مناسبی طی نکردند و از زمان ورود زن جدید، کل زندگی حول محور خوش آیند مرد خونواده گذشته. بچه ها و همسر اول از پشتیبانی مالی زیاد اما روحی کم برخوردار بودند و همین باعث بروز کمبود های روحی و روانی در اون بچه ها شده. 2. هیچ مرد دو زنه ای ندیدم که اعتماد به نفس کافی در روبرو شدن با جامعه داشته باشه؛ و 3.هر زنی حق این رو داره که حس کنه مردش مال خودشه.

قدیمی ها اعتقاد دارند که هیچ قانونی نمی تونه جای صمیمیت زن و مرد رو توی خوانواده بگیره. اگر این صمیمیت وجود نداشته باشه اونوقته که قانون می تونه بین زن و مرد قضاوت کنه. ایرادی که به این لایحه وارد می شه اینجاست که معیار عدالت ذکر شده توی این قانون حد و حدودش چقدره؟ مگه نه اینکه خانواده اساس جامعه رو تشکیل می ده چون در اون معیار برخوردها بر اساس عطوفت و نه قانونه و قراره «انسان» در اون پرورش داده بشه (برای تعریف پرورش ارجاع می دم به کتاب «امیل» روسو) و نه چیز دیگری نظیر اون چیزی که کمونیسم در مورد انسان نظر می ده. این لایحه از کدوم خانواده و از کدوم موضع خانواده قراره حمایت کنه؟ و سوال اساسی تر اینکه این لایحه قراره برای کدوم قشر جامعه تصویب بشه؟ امنیت خانواده قراره قدای چه منافعی بشه؟ چرا بهش می گن حمایت از خانواده؟ مگه خانواده مساوی است با مرد خونواده؟
- - -
این پست وبلاگم بود خورشید خانم اما بهتر دیدم توی جای پابلیک تر نوشته بشه.

گلابتون | August 11, 2008 10:07 AM


منم کاری که از دستم بر میومد رو انجام دادم ولی یه مثال قدیمی هست که میگه: آنچه به جایی نرسد فریاد است...

mohsen | August 11, 2008 3:55 PM


هم میهن!

در اعتراض به طرح لایحه ارتجاعی و واپس گرایانه "حمایت از خانواده" در مجلس شورای اسلامی، ازهمه شما زنان و مردان آزاداندیش ایرانی درخواست می شود در حرکتی نمادین در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، 23 و 24 مرداد ماه 87 با پوشیدن لباس سپید در شهر و دیار خود مخالفت خود را با تصویب و قانونی شدن این لایحه نشان دهید.
بانوان می توانند با پوشیدن روسری سپید و مردان با پیراهن سپید که رنگ صلح و دوستی است، و در حرکتی صرفاً اجتماعی و به دور از رنگ و بوی سیاسی و مذهبی، به شکلی آرام و به دور از شعارهای متفرقه یا کنش های خشن، به همگان نشان دهند که با این لایحه موافق نیستند و آنرا حرکتی واپس گرایانه و تهدیدی برای نهال خانواده و بخصوص زنان و کودکان آینده این سرزمین می دانند.

گرچه این نامه از جانب وبلاگ زیر ارسال نشده است اما می توانید برای آگاهی بیشتر به آن مراجعه فرمایید:

http://layehe.blogfa.com

در صورت موافقت با این جنبش نمادین مدنی، خواهشمند است دوستان و آشنایان خود را نیز در جریان قرار دهید.

WhiteDayz.wordress.com

whitdays | August 12, 2008 4:21 AM


اینا که اسم بردی منورالفکرهای این وبلاگستان هستن؟
جمع کنین بابا

بدرا | August 12, 2008 1:05 PM


به پیشدستی شما و به دعوت آیدا من نیز نوشته ام.
درود بر شما و حرکات برابری خواه

آرمین | August 13, 2008 3:40 AM


لینک زیری بد نیست!!!
http://yaddashthayeazar.blogspot.com/
موفق باشید
رضا

رضا | August 13, 2008 6:17 AM


به نظر منم اگه در مورد دونه دونه موادش بحث شه ، هم بهتر ذلايل مخالفتمون معلوم ميشه ، و هم يه جايگزين مناسب براي يه قوانين فعلي ميشه پيدا كرد . تجربه نشون داده كه اگه اون جايگزين رو بشه خيلي كار شده و كامل مطرح كرد ، در دراز مدت حاكميت كم كم به اون سمت ميره .

فواد | August 13, 2008 10:03 AM


آخه چطور میشه همچین لایحه ای را در مجلسی تصویب کرد که اکثریت مرد هستند حداقل یه همه پرسی چیزی تازه من شنیدم 50 تا از نمایندگان 2 تا زن دارند!

zoie | August 18, 2008 4:52 AM


سلام
گروهی از دوستان یه متن تهیه کردن که ذر اعتراض به این لایحه به ایمیل مجلس به این نشانی
"info@majles.ir" میل کنیم.این هم متن نامه;
"Download the original attachment
لايحه حمايت از خانواده را از دستور كار مجلس خارج كنيد


نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي:


لايحه اي به عنوان "لايحه حمايت از خانواده" در مجلس شوراي اسلامي مطرح شده است كه اينجانب به عنوان يك شهروند ايراني از اين كه چنين لايحه ضد خانواده‌اي در مجلس مطرح شده اعتراض دارم و از نمايندگان مجلس مي‌خواهم هر چه سريعتر اين لايحه را از دستور خارج كنند. زيرا اين لايحه به جاي حمايت از كيان خانواده متاسفانه به تزلزل هر چه بيشتر خانواده‌هاي ايراني منجر خواهد شد.

دلايل زير ميتواند كافي باشد كه نمايندگاني كه خود را نماينده ملت ميدانند براساس اعتراض من و ساير هموطنان ايراني، اين لايحه را هر چه سريعتر از دستور كار خارج كنند. زيرا:

در لايحه "ضدخانواده" بر بي حقوقي زن ايراني در قوانين موجود صحه گذاشته شده است و نه تنها به لغو كامل قانون تعدد زوجات و تاكيدبر تك همسري صحه نگذاشته بلكه ازدواج مجدد مردان را صرفا به شرط تمكن مالي تشويق ميكند. (ماده23)
در لايحه "ضد خانواده" نه تنها بر مساله "بي حقوقي زنان در امر طلاق"" صحه گذاشته بلكه با طولاني كردن روند طلاق آنان را با دشواريهاي بيشتري مواجه ساخته است. (فصل دوم)
در لايحه "ضد خانواده" نه تنها ازدواج موقت (صيغه) براي مردان متاهل را منع نكرده بلكه حتي لزوم ثبت اين ازدواج را نيز منتفي دانسته است. (تبصره ماده22)
در لايحه "ضد خانواده" نه تنها حق بدون قيد و شرط زنان براي اشتغال را به رسميت نشناخته بلكه براي تنها پشتوانه مالي آنان يعني مهريه نيز پيش از دريافت آن ماليات تعيين كرده است. (ماده25)
در لايحه "ضد خانواده" حضانتي كه با هزار مكافات به مادر تعلق ميگيرد نيز ضمانت اجرايي محكمي نخواهد داشت و پدري كه حاضر نشود فرزندي را كه حضانتش به عهده مادر است به او بدهد، فقط به جريمه نقدي محكوم ميشود. (ماده 48)
در لايحه "ضد خانواده" نه تنها هيچ اثري از "حمايت از خانواده " ديده نميشود بلكه با تاييد قوانين غير انساني، كانون خانواده‌هاي ايراني را به سمت تزلزل و ناپايداري هر چه بيشتر سوق ميدهد.
"

نبلوفر | August 19, 2008 1:26 AM


مهتا | August 20, 2008 12:30 AM


من رو همون حساسیتای قدیمی یه چیزی تو وبلاگ پسرم که بیشتر مخاطباش مادرا هستن نوشتم، از این نظر نیلوفر هم کمی استفاده کردم در مشخص کردن ضعفهای لایحه

Anonymous | August 20, 2008 2:30 AM


خورشید خانوم عزیز. ممنون از دعوتت.
چیزکی نوشتم.http://zamin4.blogfa.com/post-47.aspx

زن زمینی | August 24, 2008 6:15 PM


اینجا که فیلتر نبود چرا وبلاگتون رو فیلتر کردن ای بابا :(

سیروس | August 25, 2008 1:16 AM


salam dost aziz age vasatoon emkanesh hast mikhastam mano to ye zaminei rahnemaee konid inham id man
mohsen_e158

mohsen | August 28, 2008 1:33 AM


...

گلرخ | August 28, 2008 8:07 PM


وبلاگ و ایمیل فایدهای نداره.اینها که میخواهند این قانون را تصویب کنن سواد ندارند.بلد نیستن با کامپیوتر کار کنند چه برسه به اعتراضات ایمیلی پاسخ مثبت دهند.باید از جنس خودشون باشی. از جمعیت میترسن باید جلوی مجلس تحصن کرد.شما تهرونی ها ساعت و روز تعیین کنید تا ما از شهرستان بیاییم.

استاد | September 3, 2008 3:34 AM


Post a comment
Remember Me?


 

RSS Feed
Add to Google Reader or Homepage