خورشید خانوم
« قبلی | صفحه اول | بعدی »

June 1, 2009


تلخی های بیشمار حذف سنگسار از قانون مجازات اسلامی


خوشحالم که تو قانون مجازات اسلامی جدید سنگسار از قانون حذف شده و یک بخشی از کارهای ما هم احتمالا یه نتیجه ای خواهد داشت و ممکنه دیگه هیچ انسانی با ضربه های سنگ مرگ تدریجی دردناک و له کننده نداشته باشه. اما این خوشحالی همراه با یک عالمه تلخیه. تلخی اینکه ممکنه شورای نگهبان تصویب نکنه قانون رو، تلخی اینکه به هر حال زنای محصنه مجازات سنگین خواهد داشت و ممکنه اعدام یکی از این مجازات ها باشه و سایه چوبه دار همیشه بالای سر متمهان به زنای محصنه باشه، تلخی اثرات روحی روانی بدی که کار توی کمپین قانون بی سنگسار روی همه ما گذاشت و حالا حالاها اثرش نمی ره، تلخی مرگ جعفر کیانی و تصویر اون سنگای خونی، تلخی پرونده های زنایی که از فرودست ترین اقشار جامعه ان و گاهی روزی چندبار سنگسار روحی روانی شدن تو زندگی های سختی که داشتن، تلخی واقعیت جامعه ایه که اکثریت افرادش ممکنه با سنگسار مخالف باشن ولی معتقدن زن "خیانتکار" باید مجازات بشه، تلخی جامعه ای که برای عاشق شدن زن و مرد مزدوج خارج از چارچوب ازدواجشون هیچ حقی قایل نیست، تلخی همه بازی های سیاسی ای که سنگسار شدن یه انسان براشون هیچ اهمیتی نداشته و نداره و فقط از این قضیه سوءاستفاده کردن و خواهند کرد برای پیشبرد مقاصد سیاسی خودشون، تلخی اینکه هنوز خیلی از ریشه هایی که باعث می شه یک زنی اصلا زنای محصنه کنه هنوز سرجاشونه و کسی قطعشون نکرده (ازدواج اجباری، نداشتن حق طلاق، نبودن پناهگاه امن و سیستم حمایتی برای زنای خشونت دیده، نبودن سیستم حمایتی زن هایی که وابسته مالی به همسراشون هستن و به هر دلیلی نمی خوان به زندگی با همسرشون ادامه بدن اما برای ادامه حیات مجبورن به یه رابطه نامطلوب ادامه بدن و ...)، تلخی اینکه ممکنه قانون سنگسار رو حذف کنن فقط برای اینکه آبروشون کمتر بره و پشت حذف این قانون هیچ تفکر انساندوستانه و عدالت محوری وجود نداره، تلخی قصه محبوبه و عباس، حاجیه، جعفر و مکرمه، کبری، اشرف و ...


شادی، آسیه، سهیلا، شبکه وکلای داوطلب، خسته نباشین. خوبه به هر حال دیدن اینکه این زحمت ها و دویدن ها و از جون گذشتن ها و تلخی ها یه کمی تغییر ممکنه به وجود بیاره. یه خورده می شه امید داشت به این تلاش های مدام، مگه نه؟


مرتبط:
فرشته قاضی: کمپین قانون بی سنگسار: پایان کار یا ...؟
"حتی اگر شورای نگهبان نیز با این قانون موافقت کند باز کار فعالان حقوق بشری و کسانی که معتقدند رابطه جنسی بیرون از چارچوب خانواده قابل مجازات نیست، پایان نیافته است چون معلوم نیست با حذف سنگسار در قانون، وضعیت مجازات پرونده های زنای محصنه چه خواهد شد." 

RSS Feed
Add to Google Reader or Homepage