خورشید خانوم
« قبلی | صفحه اول | بعدی »

June 4, 2009


پراکنده از انتخابات


الان با توجه به مناظره امشب موسوی و احمدی نژاد و اتفاقایی که همین چند روزه افتاده دقیقا موقع اینه که یه سری تحلیل نوشته شه و نظر سنجی بشه در مورد اینکه کی شانس برد بیشتری داره تو انتخابات. همون چیزی که بهش می گن تحلیل horse race توی انتخابات.


این هم که دیگه کاملا واضح شده که بحث تحریم دیگه اصلا محلی از اعراب نداره. فضا کاملا با چهار سال پیش فرق می کنه. خیلی از گروه های سیاسی و افرادی که سفت و سخت دوره پیش فعالانه تحریم کرده بودن و حتی حمله می کردن به افرادی که طرفدار رای دادن بودن امسال خودشون رای می دن. آدمای بی تفاوت هم امسال کلی توجه می کنن به انتخابات. یه حسی برای خیلی ها وجود داره که لزوما فکر نمی کنن کاندیداهای امسال تحفه ای باشن یا حتی اصلاح طلب باشن. استدلال خیلی ها برای رای دادن فقط جلوگیری از سیر نزولی ای هست که فکر می کنن کشور داره طی می کنه. یعنی من زیاد شنیدم و خوندم آدما می گن وضع همینی که هست باقی بمونه و بدتر نشه هم ما راضی هستیم و انتظار بهتر شدن نداریم. این یه حالتیه که به نظرم کاملا به ضرر احمدی نژاده چون تو این وضعیت اصلا مهم نیست کاندیداهای مقابل احمدی نژاد کی هستن و چی هستن و بحث هم در سطح بالاشهری و روشنفکری و گفتمان اصلاح طلبی و اینها نیست. اصلا به نظر من امسال اون قضیه جنبش اصلاح طلبی از نوع یه حرکت سیاسی جدی کمرنگه. وجود داره ها، بیشتر طرفدارهای اصلاح طلبی از نوعی که تو ایران الان غالبه هم به نظرم پشت سر کروبی جمع شدن، ولی به نظرم اصلا این قضیه اصلاح طلبی دغدغه عموم مردم نیست. واسه همینم هست که پشت سر موسوی با وجود اینکه اصلاح طلب هم نیست موج سبز راه افتاده.


دور اولی که خانمی انتخاب شد و یه موج دیگه ای راه افتاده بود هم اصلا هنوز این مفهوم اصلاح طلبی رواج پیدا نکرده بود. یه اشتباهی اصلاح طلبا دور قبل کردن، به نظر من یه خورده شبیه اشتباهی که دموکراتای آمریکا دوره قبل انتخاباتشون کردن، و اونم این که فکر کردن عامه مردم به خاطر شرایط ممکنه به یه گرایش خاص سیاسی تمایل پیدا کنن و بر اساسش رای بدن. ولی به نظر من اصلا مردم عادی اینطوری رای نمی دن. واسه مردم عادی واقعا اینکه به کی احساس نزدیکی بیشتری کنن و خودشون رو شبیه کی بیشتر ببینن کار می کنه به نظرم. از اونور هم خیلی مهمه که ببینن کی خیلی متفاوته از اونها و ممکنه احساس حقارت بده بهشون. به نظرم احمدی نژاد با همون ظاهری که بارها مسخره هم شده حس بهتری به مردم عادی می داد و مردم خودشون رو به اون شبیه تر می دیدن تا معین و مخصوصا رفسنجانی. ولی الان خب به نظرم موسوی با اون لهجه ترکی اش و ساده حرف زدنش و حتی یه جاهایی شوت زدنش همین حس های نزدیکی و شبیه بودن رو به عامه مردم می ده واسه همین براش موج راه افتاده. توی مناظره امشب هم به نظر من خیلی خوب با روان مردم عادی بازی کرد. علاوه بر اینکه تو مدل حرف هاش و رفتارهای این چند وقته اش این حس رو به آدم هی القا می کنه که ممکنه شوت باشه و تندرو نباشه و غیره، ولی این حس رو هم می ده که آدم ساده و درستیه. از اونور البته می شه این بحث رو هم کرد که احمدی نژاد خوب حمله کرد امشب و یه عده هم واقعا اعتقاد دارن برنده مناظره امشب احمدی نژاد بود. ولی اینها به نظرم اونقدری مهم نیست به نسبت تصویری که تو ذهن مردم می مونه از شباهت کاندیداها به خودشون و خاکی بودنشون و بی شیله پیله تر بودنشون.


حالا البته تازه این انتخابات هیجان انگیز شد با این مناظره امشب. فکر کنم مناظره کروبی و احمدی نژاد خیلی دیدنی تر باشه چون اون دیگه دقیقا تقابل دو تا جریان سیاسی متضاد همه و احتمالا افشاگری ها خیلی هم بیشتر می شه. کاش یه عده خبرنگار داخل ایران بی طرفانه می شستن این افشاگری ها رو بررسی می کردن و راست و دروغشون رو به اصطلاح فکت چک می کردن.


روزنامه سن پیترزبورگ تایمز یه سایتی داره که راست و دروغ ادعاهای سیاستمدارا رو در میاره. موقع انتخابات آمریکا خیلی فعال بود این سایت و هر ادعایی کاندیداها می کردن می ذاشت رو واقعیت سنج و خشتکشون رو به شکل مجازی به آتیش می کشید اگه اساسی چاخان گفته بودن. حالا این پروژه که جایزه پولیتزر امسال رو هم گرفته یه اوباماسنج راه انداخته و وعده های اوباما رو گذاشته و بررسی می کنه کدوم هاش رو اوباما داره عمل می کنه و کدوم هاش رو نه. به نظرم خیلی عالی می شد حداقل ادعاهای چهار تا کاندیداها تو مناظره ها رو هم روزنامه نگارای مستقل ایرانی می ذاشتن رو واقعیت سنج ببینیم کی چقدر دروغ می گه و کی چقدر راست می گه. 

RSS Feed
Add to Google Reader or Homepage